Jak vidíme povahu plemene my
Uplynulo již dost času od doby, co jsme se začali zajímat o kontinentální buldoky. Stihli jsme jich už poznat opravdu mnoho. A nejzajímavější je, že každý z nich měl jinou povahu, někdy se jejich chování liší až překvapivě hodně. Přesto jde najít některé společné znaky, kterými jsou si jednotliví jedinci podobní.
Ze všeho jsou nadšení
Jedním ze společných znaků je sklon k nadšení. Kontinentální buldoci jsou bezprostřední a nadšená zvířata. Dejte jim záminku k veselí a odmění vás ohromným přívalem radosti. Páníčci přišli domů? Hurá! Jdeme si hrát se psími kamarády? Hurá! Přišla k nám návštěva? Hurá! Ty cizí děti si nás chtějí pohladit? Třikrát hurá!
Jejich radost je obrovská
Ona bezprostřednost a radost má ale i svou stinnou stránku. Jen velmi těžce se krotí radost nadšeného buldoka. Když se raduje, tak se vší vervou, to je jasné. Slabší povahy a lehké váhy musí být před takovou radostí někdy zprvu ochráněny, protože buldok bývá zvíře dosti vehementní a když se mu náhodou podaří někoho povalit, radost ještě nabere na obrátkách. A to je potom teprve pořádná zábava! Naštěstí ono ohromné nadšení netrvá tak dlouho a postupně přejde v dobrou náladu, které mají buldoci na rozdávání.
Milují lidi
Jak už bylo naznačeno, kontinentální buldoci milují lidi. A to velmi. Poznávat stále nové a nové člověčí kamarády je pro ně veliká odměna. Ocásek si můžou ukroutit a jazyk olizováním dočista odřít. Ještě větší radosti se člověk dočká, když pozve i děti. S návštěvami si prostě tito pejsci nadmíru rozumí a nejraději by vítali novou návštěvu třikrát denně. Procházky můžou být někdy trochu komplikovanější, protože ten kolemjdoucí se přece usmál a pozdravil, takže je pochopitelné, že ho musíme jít pozdravit taky. To dá rozum.
Milují psy
Nejen lidskými přáteli je buldok živ. A tak můžeme za vřelý označit i jejich vztah k jiným psům. V tomhle případě ale už najdeme mezi jednotlivými zvířaty větší rozdíly. Někteří se jdou kamarádit bez zaváhání, prostě „skočím na něj a jdeme si hrát!“. Jiní jsou zprvu opatrnější a neznámé nebo málo známé psy si oťukávají postupně. Je ale nutno dodat, že kontinentální buldok je stále pes a proto vztah k ostatním psům může být (a často je) zásadně ovlivněn výchovou. I ze psa s přátelskými geny je možné (ať už z neznalosti nebo kvůli nedostatečné/nevhodné socializaci a péči) vychovat psa bojácného a k ostatním zvířatům zlého. Naopak i z od přírody opatrného a bojácného psa jde vychovat kamarádské a milé zvíře. Základ plemene se tím ovšem nemění a sice kontinentální buldoci mají velmi rádi další psy a liší se většinou jen v rychlosti, s jakou se dokáží skamarádit.
Různě mazliví i paličatí
Ještě větší rozdíly jsou v mazlivosti. Někteří psi by se mazlili neustále, leželi by páníčkům na nohách a nechali by sebou všemožně vláčet. Jiní chtějí třeba jen podrbat, dokonce si o to sami přijdou říct, ale žádný větší fyzický kontakt většinou nechtějí.
Výrazné rozdíly najdeme také v paličatosti jednotlivých psů. Kdyby paličatost svítila, s některými bychom si ani nevšimli, že už je noc. Takový pejsek má chuť jít, když my chceme stát. Stát se mu chce, když my chceme jít. Chceme-li, aby šel do pokoje, rozběhne se od pokoje pryč. A pokud ho dovnitř pustit nechceme, jeho hlavní starostí bude se dovnitř dostat. Vznikne tak spousta roztomilých situací, na které člověk rád vzpomíná. Ale po dobrém se vždy jde domluvit. Takoví paličáci nicméně nejsou zdaleka všichni. Naopak, spousta buldoků je velmi ochotná páníčkům naslouchat a snaží se jim všemožně vyjít vstříc. Tady opravdu platí „co kus, to originál“.
Pracovní stránka
Velmi zajímavou kapitolou je pracovitost, nebo spíše ochota plemene k práci. Tito psi velmi rádi pracují, zbožňují různé aktivity a spolupráci s páníčkem. Samozřejmě nic není zadarmo, ale to už tak se psy chodí. Pamlsky rychle mizí a kontinentální buldoci nadšeně provádí jeden povel za druhým, dokonce si průběžně říkají o další, celí šťastní přeběhnou přes všechny překážky a vůbec se do všeho nového nadšeně vrhnou. Pro mnohé cvičitele je velkým překvapením, jak bystrý a vnímavý tvor se skrývá pod tím zamračeným a mnohdy zdánlivě nezaujatým výrazem. Ač nebude tohle plemeno běžně pořizováno primárně ke sportovní kynologii, je dobré vědět, že ve většině disciplín se tihle pejsci určitě neztratí a ještě je budou provádět s velkou radostí.
Inteligence a ochota spolupracovat
S pracovitostí souvisí i inteligence a ochota ke spolupráci. Někdy je totiž inteligence zaměňována za hbitost a rychlost, s jakou pes provede určitý úkon. My vnímáme inteligenci více jako schopnost pochopit zcela nový úkol, novou souvislost. Kontinentální buldoci nejsou psi vhodní k nekonečnému drilování stejných úkolů dokola, na to nemají dost trpělivosti a moc je to nebaví.
Naopak poznávání různých nových aktivit, vysvětlování nových úkolů tito psi milují. Stačí jim jedinkrát něco ukázat, vysvětlit a podruhé už velmi dobře vědí, o co se jedná a co se po nich žádá. Kontinentální buldok je inteligentní pes, o tom není pochyb.
Lenoch nebo sportovec?
Bylo by velkou chybou nenapsat, jak jsou kontinentální buldoci nároční na pohyb. Protože v tom tkví krása tohoto plemene. Je-li páníček velmi aktivní, bude s ním jeho buldok nadšeně provádět kdejakou aktivitu, sportovat, procházet se, běhat, hrát si, chodit na výlety, plavat, lovit. Tito pejsci uvítají prakticky jakoukoliv aktivitu. A když je páníček třeba lenoch, bude buldok velmi spokojeně lenošit celé dny s ním. Kontinentální buldok není vyhraněný lenoch, který by nevstal z pelíšku, ani skalní sportovec, co by nevydržel minutu v klidu. Je to pes, který se rád plně přizpůsobí pánovi a jeho režimu.